Ured za transfer tehnologije ima svrhu poduprijeti i unaprijediti suradnju Veleučilišta i gospodarstva u cilju razvoja novih proizvoda i usluga te implementacije novih tehnoloških rješenja temeljenih na inovativnim tehnološkim pristupima razvijenim na Veleučilištu. U okviru svoje svrhe, Ured za transfer tehnologija predlaže i izrađuje strateške dokumente vezane uz transfer tehnologija na Veleučilištu; valorizira tehnološke i inovativne kapacitete Veleučilišta te predlaže mjere za njihovo unaprjeđenje; promiče stručni i istraživački rad na Veleučilištu te predstavlja rezultata tog rada zainteresiranoj javnosti; aktivno promiče i razvija suradnju s uredima za transfer tehnologija na drugim tuzemnim i inozemnim javnim ustanovama; pruža potporu istraživačima u drugim znanstvenim organizacijama u svim fazama implementacije tehnologije; pronalazi strateške partnere za suradnju sa Veleučilištem osobito iz sfere gospodarstva i industrije; poduzima marketinške i druge aktivnosti u cilju promicanja tehnoloških rješenja i pronalaska partnera za zajedničko tržišno natjecanje; u suradnji s Uredom za projekte pronalazi potencijalne izvore financiranja istraživanja i transfera znanja; podiže svijest o važnosti zaštite intelektualnog vlasništva te pruža potporu u procesu zaštite i komercijalizacije intelektualnog vlasništva; upravlja i štiti intelektualno vlasništvo čiji je nositelj Veleučilište; pruža usluge stručne edukacije iz područja intelektualnog vlasništva; pruža potporu osnivanju pravnih osoba zasnovanih na znanju i tehnologiji; pruža konzultativne usluge vanjskim entitetima.

Pravilnik o radu Ureda za transfer tehnologije:

24. travnja 2024.

2. Dan karijera TVZ-a

Ukupno oko 1.050 posjetitelja je imalo prilike posjetiti štandove 52 prisutna izlagača iz 6 različitih industrija u kojima su zaposleni bivši studenti TVZ-a. Posebno smo ponosni što je broj posjetitelja bio oko 25 % veći nego prethodne godine.

Približno 150 posjetitelja je iskoristilo učitavanja životopisa koje su organizatori proslijedili partnerima. Pored toga, u CV kutku su se posjetitelji mogli profesionalno slikati za svoje životopise ili profile na LinkedInu, što je sjajna prilika koju je iskoristilo 50-ak posjetitelja.

Osim toga, Ured za cjeloživotno učenje i Ured za transfer tehnologije su iskoristili ovu prigodu za razgovore sa svim izlagačima o programima cjeloživotnog učenja i mogućnostima suradnje na polju prijenosa znanja i tehnologije.

4. lipnja 2024.

Hrvatski nacionalni dan valorizacije znanja

Dana 4. lipnja 2024. godine održan je prvi Nacionalni dan valorizacije znanja u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih koji je dio kampanje podizanja svijesti o važnosti valorizacije znanja koju je pokrenula Glavna uprava Europske komisije za istraživanje i inovacije „Tour de Capitales – Αwareness raising campaign on knowledge valorisation“.

Cilj konferencije posvećene vrednovanju znanja je upoznavanje s najnovijim razvojem politika o valorizaciji znanja i transformacijama istraživanja i inovacija u društvene i gospodarske svrhe. U drugom dijelu dana održane su dvije radionice posvećene jačanju vještina i kapaciteta za valorizaciju znanja te promicanje snažne suradnje u valorizaciji znanja.

20. lipnja 2024.

European IP Helpdesk Webinar: IP Commercialization and Licensing (Advanced)

Dr. Christian Hackl, Senior IP Advisor

Dr. Hackl je predstavio program Ambasadora IP Helpdeska čija je uloga pomoć u izgradnji kapaciteta, savladavanje jezičnih prepreka, pojašnjavanje i približavanje koncepta mogućim korisnicima, te podizanje svijesti i izobrazba. Pojasnio je i koncepte zatvorenih i otvorenih inovacija te komercijalizacije ostvarenih rezultata istraživanja i razvoja uz zaštitu prava intelektualnog vlasništva.

10. rujna 2024.

European IP Helpdesk Introduction to Intellectual Property and Intellectual Property Rights

Na ovoj radionici u organizaciji i izvedbi Europske službe za podršku za IP, bilo je govora o intelektualnom vlasništvu (IP) i pravu intelektualnog vlasništva, alatima za zaštitu intelektualnog vlasništva i troškovima takvog postupka, te o nadzoru i pretraživanju intelektualnog vlasništva.

23. rujna 2024.

Mikrokvalifikacije za cjeloživotno učenje – izazovi i prilike

Radionicu o mikrokvalifikacijama je organiziralo Ministarstvo znanosti i visokog obrazovanja, a predstavljen status provedbe Preporuke Vijeća EU o Europskom pristupu mikrokvalifikacijama za cjeloživotno učenje i zapošljivost i predmetnih odredbi Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru. Iznesena su iskustva ustanova koje izvode programe mikrokvalifikacija i iskustva dionika iz sustava za osiguravanje kvalitete programa mikrokvalifikacija. Iznesene su i daljnje mogućnosti financiranja obrazovnih programa mikrokvalifikacija na razini visokog obrazovanja putem vaučera.

24. rujna 2024.

1. sastanak Povjerenstva za vrednovanje, procjenu i predlaganje daljnjih postupaka Programa za cjeloživotno učenje

Zadatak Povjerenstva prema Pravilniku o vrednovanju i izvođenju programa stručnog usavršavanja za potrebe cjeloživotnog učenja je da procjeni usklađenost predloženih Programa s Pravilnikom o sustavu osiguranja i unapređivanja kvalitete na TVZ-u, kao i drugim dokumentima

22. listopada 2024.

Radionica Patents and Innovation in European Universities

Tehnologije koje uvelike mijenjaju svijet kao i budućnost inovacija sve se više oslanjaju na akademska istraživanja. Uloga sveučilišta u prijenosu tehnologije sve je veća. Na ovoj radionici je bilo govora o ključnom izazovu – Europa prednjači u istraživanjima, ali se suočava se teškoćama pri dovođenju ishoda tih istraživanja na tržište, te o mogućim putovima rješavanja i pospješivanja procesa stavljanja na tržište.

24. listopada 2024.

Nacionalni informativni dan Obzor Europa: Oblak za suradnju u području europske kulturne baštine (ECCCH)

Agencija za mobilnost i programe Europske unije i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih organizirali su nacionalni informativni dan programa Obzor Europa. Oba događanja su se održala u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu s ciljem informiranja, poticanja i ohrabrivanja novih potencijalnih prijavitelja iz akademskog, kreativnog i tehnološkog sektora na pripremu i prijavu projektnih prijedloga za poziv HORIZON. Osim stjecanja informacija o navedenom pozivu, informativni dan je idealna prilika i za međusobnu interakciju među sudionicima s ciljem stjecanja potencijalnih partnera. Radionica održana u drugom dijelu dana imala je za cilj omogućiti sudionicima temeljna praktična znanja o pripremi projektnog prijedloga (know-how) u programu Obzor Europa.

5. studenog 2024.            Dani projekata FSB

Zajedno sa zaposlenicama Ureda za projekte TVZ-a, Rukovoditeljicom Anom Mišević i Voditeljicom Ivanom Pleša Kelek, sudjelovali smo na Danu projekata Fakulteta strojarstva i brodogradnje. Prisutnima su predstavljeni projekti u provedbi iz različitih područja, te je pokrenuta suradnja za prijavu novog projekta.

12. studenog 2024.

BioCentar – Financijsko planiranje

Nakon uvodnog izlaganja predavača, slijedila je interaktivna radionica s konkretnim zadacima usmjerenima na financijske projekcije i praćenje financijskih rezultata.

20. studenog 2024.

Godišnja konferencija HUP-ove Udruge profesionalaca za fondove EU-a HUP EUPRO: Izazovi i mogućnosti: kako iskoristiti EU fondove do kraja ’27.

Konferencija pod nazivom “Izazovi i mogućnosti: kako iskoristiti EU fondove do kraja ‘27.” okupila je u prostorijama HUP-a poduzetnike te predstavnike ministarstava i agencija ključnih za poduzetničke natječaje, koji su međusobno razgovarali o nužnim promjenama i prilikama za pojednostavljenje analiziranih procedura iskorištavanja europskih sredstava.

„EU fondovi predstavljaju iznimnu priliku za ulaganje u inovacije i stvaranje dodane vrijednosti, što je ključno za podizanje konkurentnosti i standarda na razinu najuspješnijih članica Europske unije. Trenutačno se s vodećim europskim gospodarstvima i kompanija možemo natjecati samo ako smo cjenovno konkurentni, no to ne želimo. Mi želimo biti brži, bolji i produktivniji, a to možemo postići jedino kroz ulaganje u obrazovanje, istraživanja i inovacije.”, istaknula je Irena Weber, glavna direktorica HUP-a.

27. – 29. studenog 2024.             

ASTP: Creating Successful Spin-outs

Tijekom fantastična tri dana kroz prilike i zamke pokretanja spin-outova nas je vodio Jeff Skinner, iskusni poslovni čovjek i predavač na London Business School. Razgovarali smo o koracima koje ustanova treba poduzeti da bi spin-out zaživio, imao dobar put, davao željene rezultate, kao i o raznim mogućnostima i oblicima raspolaganja poslovnim udjelima, promjenama u poslovanju koje treba očekivati kroz životni vijek spin-outa, te na kraju i o izlaznim strategijama.