U današnje vrijeme web aplikacije su revolucionirale način na koji komuniciramo, razmjenjujemo informacije i sudjelujemo u svakodnevnom životu. S razvojem tehnologija, povećava se i potreba za kvalitetnim web aplikacijama koje drže korak s novim tehnologijama u području razvoja, dizajna ali i sigurnosti web aplikacija.

U sklopu kolegija Napredne tehnike projektiranja web servisa, pod mentorstvom profesora doc. dr. sc. Alena Šimeca, studenti diplomskog studija informatike Tehničkog veleučilišta u Zagrebu: Filip Vasiljević, Matko Stokić i Dinka Zadro sudjelovali su na projektu razvoja web aplikacije za OŠ Sesvetska Sela.

Radom na projektu studenti su imali priliku primijeniti svoja znanja i kompetencije na stvarnu situaciju te kroz timski rad izraditi kvalitetnu web aplikaciju koja odgovara funkcionalnim zahtjevima i potrebama OŠ Sesvetska Sela i pruža kvalitetno i ugodno korisničko iskustvo. Osim praktičnog iskustva, ovakva vrsta projekta studentima je pružila mogućnost sudjelovanja u segmentima razvoja web aplikacije i izvan područja za koje se specijaliziraju.

Projekt je započeo odabirom tehnologija koje će se koristiti pri razvoju te definiranjem i analizom korisničkih zahtjeva čime su definirane funkcionalnosti koje web aplikacija mora sadržavati.

Aplikacija  je rađena sa strukturom modernog sustava za upravljanje sadržajem te je tehnološki segmentirana u više slojeva od kojih je Front-end sloj izrađen pomoću HTML, CSS i Javascript tehnologija korištenjem React Typescript razvojne biblioteke a Back-end sloj korištenjem Java jezika i Spring Boot razvojnog okvira.

Dizajn i struktura web aplikacije prilagođeni su potrebama korisnika pri čemu je poseban naglasak stavljen na lakoću dostupnosti i preglednost informacija.

Pri razvoju naglasak je bio i na sigurnosti i zaštiti aplikacije zbog osjetljivih podataka koje sadrži.

Rad u timu i suočavanje s novim izazovima pružili su priliku za učenje od drugih sudionika projekta koji imaju različita znanja, iskustva i perspektive. Sudjelovanjem u izradi i razradi projekta od same ideje pa sve do isporuke aplikacije korisniku studenti su stekli znanje i iskustvo u svim životnim ciklusima razvoja aplikacije. Kroz rad u timu unaprijedili su svoje profesionalne ali i komunikacijske i organizacijske vještine. Rad u timu zahtijeva fleksibilnost i kvalitetnu komunikaciju u dinamičnom okruženju ali i sposobnost suočavanja s izazovima unutar tima i stvarnim životnim situacijama a s ovim projektom studenti su naučili kako se nositi s takvim situacijama. Sam razvoj nije bio bez izazova, razvojni tim se također suočio sa problemima pri integraciji različitih segmenata aplikacije no kroz višemjesečni rad i savladavanje novih znanja i vještina svi izazovi su uspješno riješeni. Web aplikacija je naišla na pozitivne reakcije OŠ Sesvetska Sela koji su podržali inicijativu Tehničkog Veleučilišta u Zagrebu za projektom koji je studentima omogućio praktično iskustvo i nove izazove a sve s ciljem pozitivnog učinka za društvo.

Categories: Vijesti@TVZ

Skip to content