Dana 21. studenog 2024. godine potpisan je ugovor o suradnji između Tehničkog veleučilišta u Zagrebu i tvrtke AVL koja je vodeća globalna nezavisna kompanija specijalizirana za razvoj, simulaciju i testiranje pogonskih sustava, uključujući motore s unutarnjim izgaranjem, hibridne i električne pogone, kao i sustave za upravljanje energijom. Sjedište tvrtke nalazi se u Grazu, a osnovana je 1948. godine.

Tvrtku AVL predstavljali su Erwin Reisinger, CTO iz centrale u Grazu, Goran Mirković, CEO AVL-AST Hrvatska i Dražen Ivičić, senior engineer. S druge strane, Tehničko veleučilište u Zagrebu predstavljali su dekanica prof. dr. sc. Jana Žiljak Gršić, prodekani mr. sc. Dubravko Žigman i doc. dr. sc. Lidija Tepeš Golubić, pročelnik Elektrotehničkog odjela doc. dr. sc. Stjepan Tvorić te profesor Željko Stojanović.

Suradnja između AVL-a i Tehničkog veleučilišta u Zagrebu otvara brojne mogućnosti za zajednički rad na projektima u različitim tehničkim područjima. Unutar područja elektrotehnike, suradnja se može razvijati u segmentima energetske i analogne elektronike, mjerenja, elektromagnetske kompatibilnosti, obrade signala, upravljanja te tehnika visokog napona. Ova tehnička područja ključna su za inovativna rješenja u modernoj industriji i omogućuju primjenu najnovijih tehnologija i metoda.

AVL proizvodi hardver i softver za razne vrste propulzijskih sustava, uključujući one za putnička i komercijalna vozila. Tehničko veleučilište u Zagrebu sudjelovat će u razvoju hardverskih rješenja temeljenih na najnovijim tehnologijama i inovacijama koje AVL implementira.

Osim toga, suradnja se može proširiti i na područja termodinamike, mehanike i programiranja, čime se otvara prostor za uključivanje stručnjaka i studenata sa Strojarskog odjela te Informatičko-računarskog odjela TVZ-a. Ovaj interdisciplinarni pristup omogućuje povezivanje znanja iz različitih tehničkih područja, čime se dodatno doprinosi razvoju inovativnih rješenja i jačanju obrazovnih i istraživačkih kapaciteta veleučilišta.

Također predstavljen je: 1st International Colloquium “Power Generation and Electromechanical Energy Conversion 2025” te se tu otvara mogućnost dodatne suradnje kroz objavu znanstveno-stručnih radova, izlaganja i sponzorstva konferencije.

Prijava sažetaka članaka moguća je preko poveznice.

Potpisivanje ovog ugovora predstavlja značajan korak u jačanju razvoja inovativnih tehnologija te unapređenju obrazovanja koje odgovara na zahtjeve i izazove suvremene industrije.

Skip to content